Do Polski przybywa prefekt watykańskiej kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego abp João Bráz de Aviz. Będzie on gościem specjalnym sympozjum organizowanego przez Krajową Konferencję Instytutów Świeckich w najbliższy weekend 5-6 listopada na UKSW w Warszawie.
Prefekt spotka się na tej sesji z polskim środowiskiem instytutów świeckich - najmłodszej zatwierdzonej przez Kościół formy życia konsekrowanego. Na sympozjum zatytułowanym „Jak w dzisiejszym świecie być świadkiem tajemnicy Wcielenia?” spodziewanych jest ok. 300 uczestników z całej Polski. Swoim honorowanym patronatem objął je nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Podczas sesji, oprócz prefekta, programowe wystąpienia wygłoszą ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog z Uniwersytetu Śląskiego, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz ks. dr hab. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego. Pierwszy z teologów przedstawi inspiracje wynikające z Wcielenia Jezusa Chrystusa dla ludzkiego życia, natomiast drugi odniesie się do zagadnień różnie pojmowanej świeckości oraz roli świeckich. Jego wystąpienie zatytułowano„Świecki w świecie świeckim: od kontestacji do symbiozy”.
W sobotnim programie przewidziano także dyskusję panelową z udziałem s. prof. Barbary Chyrowicz, bioetyk z KUL, dr Moniki Waluś z UKSW oraz red. Ewy Czaczkowskiej, publicystki „Rzeczpospolitej” wokół tematu „Świeckość: między lękiem a fascynacją”.
Dwudniowe sympozjum rozpocznie się w sobotę 5 listopada o godz. 9 w auli Jana Pawła II w kampusie UKSW przy ul. Dewajtis. W południe planowana jest Msza pod przewodnictwem watykańskiego dostojnika. Natomiast w niedzielę Mszy o godz. 9 będzie przewodniczył delegat Episkopatu Polski ds. instytutów świeckich bp Józef Szamocki z Torunia.
Niedzielny program sympozjum przewiduje wystąpienia świeckich konsekrowanych - przedstawicieli różnych zawodów i aktywności społecznych.
Organizatorem sympozjum jest Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich przy współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na jej zaproszenie przybywa z wizytą do Polski prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, której podlegają instytuty świeckie. Watykańskiemu dostojnikowi towarzyszyć będzie dr Daniela Leggio, która w tej dykasterii zajmuje się problematyką świeckich konsekrowanych. Obecna będzie także przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz.
Instytuty świeckie to jedna z najmłodszych zaaprobowanych przez Stolicę Apostolską form życia konsekrowanego. Członkowie instytutów świeckich składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa ale swoją konsekrację realizują w świecie. Swoje apostolstwo - jak to wyraża adhortacja o życiu konsekrowanym "Vita consecrata" pełnią "w świecie i za pomocą środków tego świata" czyli przez pracę zawodową i różne formy świeckiej działalności.
W Polsce jest ok. 1,2 tys. świeckich konsekrowanych należących do ok. 40 instytutów świeckich. Światowa Konferencja Instytutów Świeckich (CMIS) zrzesza 185 instytuty świeckie z całego świata i koordynuje współpracę pomiędzy nimi. Należy do nich ok. 33 tys. kobiet i mężczyzn.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz