Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przewidziana jest także "Strefa Ciszy" w samym środku miasta. Tym miejscem będzie kościół św. Marka na skrzyżowaniu ulicy Sławkowskiej i św. Marka, tuż przy Rynku Głównym.
Gotycka świątynia, zbudowana jeszcze w średniowieczu, należała niegdyś do zakonu kordelianów, których życie oparte było na regule św. Augustyna. Ich cechą charakterystyczną była między innymi modlitwa w nocy. Gdy całe miasto kładło się spać, mnisi szli do kościoła i modlili się za wszystkich mieszkańców. Nazwano ich wkrótce „nocnymi Markami”, a określenie to na stałe weszło do języka polskiego.
W trakcie ŚDM kościół św. Marka także otworzy swoje podwoje dla tych, którzy zapragną "pobyć w ciszy sam na sam z Jezusem" do późnych godzin. Od 9.00 do 2.00 każdy będzie mógł tu przyjść i w ciszy oraz skupieniu pomodlić się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W tym czasie nie będą odbywały się wewnątrz żadne nabożeństwa. W kościele obecne też będą relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które przyjadą do Krakowa specjalnie na ŚDM z Lisieux.
Nad strefą ciszy czuwać będą członkowie wspólnoty „Pustelnia” – około 50 wolontariuszy ze swoim księdzem opiekunem. Członkowie wspólnoty starają się modlić w ciszy każdego dnia oraz dzielić pięknem takiej modlitwy z innymi. Dla każdego pielgrzyma przybywającego do kościoła św. Marka przygotowali specjalny folder – mały „Przewodnik po ciszy” o tym, co robić, by "nie zagadać Boga", lecz oddać się prawdziwej modlitwie wewnętrznej. Będzie też niewielka książeczka o modlitwie przetłumaczona na wszystkie języki obowiązujące podczas ŚDM.
„Trzeba przynajmniej raz dziennie uzmysłowić sobie wewnętrzną obecność Boga w nas, wejść do swego wnętrza, by sercem i wiarą patrzeć na obecnego w nim Jezusa, słuchać Go, co chce nam powiedzieć. Modlitwa ma prowadzić nas do najważniejszego aktu – aktu wiary, w którym wyrażamy naszą miłość i oddanie się Bogu. Zawierzając się Mu w ten sposób każdego dnia możemy być pewni, że będzie nas przemieniał i coraz bardziej otwierał na przyjmowanie Jego woli. Chcemy się włączyć w Światowe Dni Młodzieży i w kościele św. Marka dać wszystkim w tych szczególnych dniach możliwość przebywania z Bogiem w milczeniu” - mówi Agnieszka, koordynatorka wolontariatu Strefy Ciszy.
„Jezus mówi: Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Możemy powiedzieć, że dużo ludzi chodzi na Mszę, więc przez pół godziny człowiek jest na liturgii, czyli na najpiękniejszej modlitwie wspólnotowej, zaś drugie pół godziny winien być na modlitwie indywidualnej – w izdebce, jak to określił Jezus. Winien zamknąć drzwi świata zewnętrznego i modlić się w ukryciu. Sam Jezus tak czynił. Raz był w synagodze lub w świątyni, raz na pustyni. Modlitwa wspólnotowa i indywidualne stanowiła pewien rytm jego duchowego życia. My po prostu chcemy żyć jak On" – zachęca ks. Andrzej Muszala, opiekun wspólnoty „Pustelnia”. – Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych! Także papieża Franciszka – dodaje kapłan.
Przypomina, że w pierwszym wywiadzie po wyborze na papieża powiedział, że każdego dnia między 19.00 a 20.00 spędza godzinę sam na sam w ciszy przed Najświętszym Sakramentem. Może zawita i do nas? To tylko 10 minut od kurii krakowskiej, gdzie będzie mieszkał. A przecież w swojej czarnej teczce zawsze nosi „Rękopisy autobiograficzne” św. Teresy z Lisieux. Ona będzie tak blisko…” - mówi ks. Muszala.
Więcej informacji o "kościele ciszy" patrz: http:// www.krakow2016.com/kosciol-ciszy-podczas-sdm oraz: www.pustelnia.pl
ks. am (KAI) / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 czerwca 2016