Warszawa czeka już na tysiące gości z całego świata, którzy podczas Dni w Diecezjach będą poznawać Mazowsze. Za niecały miesiąc, od 20 lipca, do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi, na których będą czekać liczne atrakcje - nie tylko duchowe, ale też kulturalne, czy sportowe. Gospodarzami wydarzenia są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. Dziś przedstawiono stan przygotowań do tego wydarzenia.
Każdy zarejestrowany uczestnik będzie mógł skorzystać z licznych atrakcji i udogodnień, przygotowanych przez organizatorów. Pielgrzymi po Warszawie będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską - upoważni ich do tego legitymacja pielgrzyma. Bezpłatne połączenia będą obowiązywać w I i II strefie biletowej, pociągach WKD i KM, od 20 do 25 lipca.
Do dyspozycji pielgrzymów będą także cztery stołeczne szpitale oraz telefony bezpieczeństwa.
„Połączenie kompetencji kościelnej: archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, a także strony miejskiej gwarantuje zapewnienie kompleksowej i sprawnej organizacji tego wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci uczestniczących w nim pielgrzymów z całego świata” – podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz.
Do Warszawy przyjadą młodzi z kilkunastu krajów, głównie europejskich, ale także z Filipin, Ghany, Kostaryki, Palestyny, Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak podkreśliła prezydent Warszawy, "warszawską marką w świecie są m.in. Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska i Jan Paweł II - i te postaci chcemy naszym gościom przybliżyć".
Wolontariusze
Pielgrzymów będą wspierać mówiący w kilkunastu językach wolontariusze, wśród nich: dziennikarze, nauczyciele, lekarze, studenci, a nawet pilotka samolotu, w sumie ok. 600 osób.
Będą na dworcach, lotnisku, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów. Pomogą także w organizacji wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych dedykowanych Dniom w Diecezjach. Od nich będzie można uzyskać pomoc i wszelkie niezbędne informacje, np. na temat komunikacji miejskiej, programu wydarzeń czy stołecznych atrakcji turystycznych.
Wolontariusze będą ściśle współpracować z organizatorami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Będą ubrani w jednakowe stroje - niebieskie koszulki z widocznym na plecach napisem "volunteer". Przejdą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, bezpieczeństwa, wiedzy o mieście. Wolontariusze na lotniskach i dworcach pojawią się przed 20 lipca i będą obecni także na czas powrotów pielgrzymów z Krakowa.
Wśród wolontariuszy 60 proc. to kobiety – od 18. do 70. roku życia. „Chcieliśmy zaprosić wszystkich. Istotna jest dla nas sfera wymiany międzypokoleniowej” – powiedziała Karolina Błażejczyk.
W stolicy powstaną trzy centra wolontariatu – na ul. Miodowej, Floriańskiej i na pl. Defilad.
„Nauczyliśmy wolontariuszy, żeby umieli odpowiedzieć na każde pytanie – tworzymy obraz ludzi kompetentnych, życzliwych, uśmiechniętych i pomocnych” – powiedziała Błażejczyk.
Do muzeów za darmo
"Najważniejsze w czasie Dni w Diecezji jest promowanie rodzimej kultury, dlatego goście będą mogli bezpłatnie obejrzeć najciekawsze stołeczne muzea” – powiedziała prezydent Warszawy.
Warszawskie muzea zapewniają pielgrzymom bezpłatny wstęp w dniach 20-25 lipca. Ponadto w dniach 21-22 lipca, przewidzianych w programie jako Dni Kultury i Historii, został przygotowane bezpłatne wejścia do muzeów dla grup zorganizowanych. Grupy rejestrowane były przez Diecezjalne Centra Rejestracyjne w obu diecezjach na terenie Warszawy.
Miejska Strefa Kultury
Z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Dni w Diecezjach przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury - miejsce spotkań z ciekawymi gośćmi, kinem plenerowym, rekreacją. Odbędą się tam liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Ich wątkami przewodnimi będą miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski i Warszawy.
W ramach Miejskiej Strefy Kultury przygotowywanych jest kilka wystaw, w tym duży projekt realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Muzeum Historii Polski, czyli wystawa "Jan Paweł II. Źródła", którą będzie można zobaczyć od 20 lipca do 15 sierpnia, w specjalnie zaaranżowanym pawilonie przy Krakowskim Przedmieściu 66, przy Bibliotece Rolniczej. Ekspozycja przybliży zwiedzającym punkty zwrotne i postaci nierozerwalnie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który poprowadzi zwiedzających będzie Jan Paweł II. ego refleksje i komentarze dotyczące duchowej historii Polski umieszczone zostaną na specjalnych panelach w kolejnych przestrzeniach ekspozycji dedykowanych Chrztowi Polski, świętym w dziejach Polski, św. Faustynie, św. Maksymilianowi Kolbe i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
”Dzięki podejmowanym inicjatywom Warszawa zostanie poznana, jako miejsce życzliwe, otwarte i godne rekomendacji do odwiedzenia" – zauważyła Hanna Gronkiewicz Waltz.
Dla młodych pielgrzymów zza granicy odbędą się również specjalne pokazy parku fontann, zaaranżowane do muzyki Jeana Michaela Jaara.
Koncert "Wiara, nadzieja, miłość"
Koncert przygotowywany przez Stołeczną Estradę to radosne i wielowymiarowe widowisko, których Warszawa chce powitać uczestników ŚDM. Koncert odbędzie się 21 lipca o godz. 19.30 na Placu Piłsudskiego, w obecności kilkudziesięciu tysięcy młodych widzów z całego świata, a także goszczących ich mieszkańców Warszawy i Mazowsza.
Na specjalnie zaprojektowanej i wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii i wielu polskich artystów. Wśród nich będzie można usłyszeć m.in. Muńka Staszczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka, Natalię Szroeder, Piotra Kupichę, Tomasza Szczepanika, Zofię Nowakowską, Sound 'n' Grace. Solistom będzie towarzyszyć Polska Orkiestra Sonfonia Iuventus oraz chóry. Artystami dyrygować będą Piotr Rubik i Radosław Labahua.
Wyślij pocztówkę z Warszawy
Miasto przygotowało kilkanaście tysięcy okolicznościowych pocztówek promujących Warszawę i tyle samo znaczków, żeby ułatwić pielgrzymom bezpłatne wysyłanie pozdrowień ze stolicy Polski w dowolne miejsce. Każda kartka zostanie opatrzona specjalnym stemplem okolicznościowym. Stoisko promocyjne Warszawy będzie czynne 21 lipca. Akcja jest organizowana we współpracy z Pocztą Polską.
Informator i aplikacja
Aby ułatwić poruszanie się po mieście każdy pielgrzym otrzyma miejski informator w języku polskim i angielskim prezentujący stolicę, jej zabytki, historię i współczesne atrakcje. W przewodniku znajdą się również niezbędne informacje o tym, jak poruszać się po mieście.
Stołeczne Biuro Turystyki przygotowało z kolei mobilną aplikację WarsawTour. Aplikacja działająca online i offline pomoże pielgrzymom zaplanować zwiedzanie miasta wg indywidualnych zainteresowań. Wybierając jeden z 16 tematów spacerów, użytkownik zdecyduje, czy chce poznać historię Warszawy idąc śladami Powstania Warszawskiego, Judaików czy miejsc związanych z Janem Pawłem II.
Wiele atrakcji przygotowały dla pielgrzymów także poszczególne dzielnice, wśród nich wydarzenia kulturalne, koncerty, spacery z przewodnikami, pikniki sportowo-rekreacyjne.
Diecezja warszawsko-praska
Do diecezji warszawsko-praskiej przyjadą pielgrzymi 20 narodowości. Pod ale bardzo liczne – Filipiny (300 osób), Belgia (300 osób), Ukraina (500 osób) Indonezja (200 osób). W sumie 3500 gości, w tym 6 biskupów, 50 księży i 15 kleryków. Będą mieszkali na terenie Warszawy i okolic.
„Dla wielu młodych Warszawa będzie wizytówką nie tylko Polski, ale całej Europy, ponieważ będzie to ich pierwsza wizyta na tym kontynencie” – powiedział ks. Emil Parafiniuk.
„Nie mieliśmy problemu, żeby zebrać rodziny, które przyjmą pielgrzymów w swoich domach. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dodatkowych grup” – podkreślił ks. Parafiniuk. Dodał, że ciągle rejestrują się grupy, które Dni w Diecezjach chcą spędzić w stolicy.
Archidiecezja warszawska
Głównym wydarzeniem będzie Warszawskie Uwielbienie przy Świątyni Opatrzności Bożej, które zaplanowano na 23 lipca.
Tam odbędzie się Msza posłania, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Podczas koncertu zagrają m.in. Arka Noego, Maleo Reggae Rockers, wspólnota ewangelizacyjna Shalom, 2Tm2,3.
23 lipca będzie także dniem rekreacji, sportu i współzawodnictwa.
Dzień wcześniej zaplanowano dzień pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia. Młodzież odwiedzi miejsca związane z życiem świętych Warszawy - m.in. abp. Zygmuntem Szczęsnym-Felińskim, ks. Jerzym Popiełuszką, św. Andrzejem Bobolą.
W kościołach odbędzie się także nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie. Przed kościołami zostaną rozpalone ogniska na znak jedności Kościoła, który zgromadzony w rym samym czasie w różnych miejscach modli się do Boga w różnych językach w intencjach całego świata.
Jak powiedział kard. Kazimierz Nycz, archidiecezja przygotowała dla pielgrzymów przede wszystkim program duchowy, ale młodzi będą mieli także wiele możliwości, by poznać nasz kraj i kulturę. M.in. mieszkając u rodzin, przebywając w parafiach, gminach i poznając Polskę przez pryzmat Warszawy. "Na 4 tygodnie przed Dniami w Diecezjach jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani" - powiedział metropolita warszawski.
Mówiąc o przygotowaniach do przyjęcia pielgrzymów, kard. Nycz podkreślił, że udało się podejść do tego zadania partnersko i to jest niezwykle ważne.
Podkreślił to także abp Henryk Hoser. "Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się jak działać w dobrych celach". Jak podkreślił, to niezwykłe przeżycie uniwersalizmu w wymiarze religijnym może być opozycją do rodzących się fundamentalizmów religijnych.
am, mip / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 czerwca 2016