Kard. Nycz o XVIII Dniu Papieskim: Ojcostwo Boga wzorem ojcostwa ziemskiego

Kard. Kazimierz Nycz udzielił wywiadu TVP w ramach orędzia przed XVIII Dniem Papieskim. Metropolita warszawski mówił o rozumieniu ojcostwa przez Jana Pawła II, działaniach Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz potrzebie naśladowania papieża Polaka. Rozmowa została przeprowadzona w kościele św. Anny w Warszawie, gdzie w 1979 r. Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą.

„Promieniowanie Ojcostwa” to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, jednocześnie tytuł dramatu Karola Wojtyły z 1964 r. Kard. Nycz w rozmowie z TVP opowiedział o rozumieniu ojcostwa przez Jana Pawła II. 

Wskazywał, że Karola Wojtyłę cechowała duża wrażliwość na tematykę rodzinną oraz trafność odczytywania znaków czasu, które w latach sześćdziesiątych wiązały się z małą obecnością ojca. Jan Paweł II spojrzał na ten problem przede wszystkim z perspektywy teologicznej i ukazał ojcostwo Boga, jako wzór dla każdego ojca ziemskiego. - Dokonał relacji między ojcem ziemskim, fizycznym w rodzinie, a tym ojcem, którym dla nas wszystkich jest Pan Bóg – mówił metropolita warszawski.

Jan Paweł II w swoich rozważaniach - jak zaznaczył kardynał – zwrócił również uwagę na ojcostwo duchowe w Kościele oraz relację do ojcowizny, czyli postawę patriotyczną wobec miejscowości, w których żyjemy oraz całej Polski.

- Miłość ojczyzny pielęgnuje się przede wszystkim przez życie rodzin, ale także przez relację do wiary, Kościoła – mówił metropolita warszawski. Dodał, że problemy, które Karol Wojtyła zauważał już w roku 1964 nie zmniejszyły się, ale nasiliły.

Co roku podczas Dnia Papieskiego w kościołach zbierane są pieniądze na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest rozpowszechnianie nauczania Jana Pawła II, promowanie ludzi kultury i nauki, propagujących postawę papieża Polaka oraz pomoc finansowa zdolnej młodzieży z małych miejscowości.

- Zdolny młody człowiek, którego z różnych powodów nie stać na to, aby poszedł do dobrej szkoły średniej i potem konsekwentnie na dobre studia otrzymuje comiesięczne stypendium przez jedenaście lat po to, aby mógł skończyć czasem wręcz prestiżowe uczelnie polskie – mówił metropolita warszawski, podkreślając, że działania fundacji pozostają żywym pomnikiem papieża Polaka.

Karol Wojtyła zawsze pozostawał blisko młodzieży, najpierw jako wieloletni duszpasterz akademicki, a później papież. Kardynał – nawiązując do miejsca rozmowy - przypomniał, że Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku spotkał się z młodymi zarówno przy kościele akademickim św. Anny w Warszawie, jak i w Krakowie na Skałce.

- Oba te spotkania odbiły się szerokim echem wówczas i myślę, że warto o tym pamiętać – dodał.

Kard. Nycz podkreślił potrzebę wielowymiarowego naśladowania Jana Pawła II zarówno w modlitwie, przeżywaniu Eucharystii, jedności z Panem Bogiem, jak i miłości bliźniego oraz wrażliwości.

- Można go naśladować, trzeba go naśladować i myślę, że warto go naśladować w wielu wymiarach jego życia i świętości – zaznaczył metropolita warszawski.

Rozmowę, zarejestrowaną w akademickim kościele św. Anny w Warszawie, przeprowadził red. Grzegorz Miśtal.

Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, lk / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 października 2018
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski