Muzułmanie rosyjscy odbywają w szerokim zakresie pielgrzymki do Stambułu, aby pomodlić się w meczecie Aya Sofya – oświadczył w rozmowie z agencją RIS Nowosti pierwszy wiceprzewodniczący Duchownego Zarządu Muzułmanów Federacji Rosyjskiej, rektor Moskiewskiego Instytutu Islamskiego Damir Muchetdinow. Okazją do przeprowadzenia tej rozmowy była przypadająca 10 lipca ub.r. pierwsza rocznica uchwały Rady Państwowej Turcji, która unieważniła dekret Kemala Atatürka z 1934, przekształcający dawny meczet a wcześniej chrześcijańską świątynię Mądrości Bożej (Hagia Sofia) w muzeum.
"W ciągu tego roku bardzo wielu aktywnych muzułmanów i muzułmanek [rosyjskich] odwiedzało Stambuł, i to specjalnie meczet Aya Sofya [tak brzmi turecka nazwa tego miejsca - KAI]. Potem w mediach społecznościowych zamieszczali swe reportaże, zdjęcia, dzielili się wrażeniami z tych podróży, wzywali współwyznawców do odwiedzin tej wspaniałej świątyni i do obowiązkowego odmówienia właśnie tam modlitwy" – powiedział rozmówca agencji.
Jego zdaniem wyznawcy islamu, i to nie tylko w Turcji, ale na całym świecie, łącznie z Rosją, z entuzjazmem przyjęli wiadomość o przywróceniu dawnemu muzeum funkcji sakralnych. Muchetdinow zaznaczył przy tym, że z powodu tej decyzji nie doszło do zachwiania stosunków międzyreligijnych ani międzynarodowych. Podkreślił, że "tak jak się spodziewano, rząd Turcji wypełnia swe obietnice i świątynia jest otwarta dla wszystkich chętnych, jedynie na czas modlitwy wpuszcza się tam tylko muzułmanów". Ale nawet jeśli ktoś nie wyznaje islamu, to nikt nie będzie go ani przesłuchiwał, ani sprawdzał, tak iż meczet ma charakter instytucji publicznej i każdy może tu znaleźć to, czego szuka, np. jeśli kogoś interesują freski, malowidła, wizerunki postaci, może to wszystko zobaczyć i zwiedzać – zapewnił rektor Instytutu.
Wyraził przy tym nadzieję, że z powodu zmiany statusu Aya Sofya pokój i zgoda będą nadal trwać zarówno w Turcji, jak i dla wszystkich ludzi, "którzy wielokrotnie poruszali ten temat i niepokoili się o przyszłość tego miejsca".
Świątynia Hagia Sophia powstała z inicjatywy cesarza Bizancjum Justyniana I i otwarto ją uroczyście 27 grudnia 537 roku. Prawie tysiąc lat było to największe miejsce kultu w świecie chrześcijańskim do czasu, gdy w maju 1453 Turcy Osmańscy zdobyli Konstantynopol i przekształcili ten obiekt w meczet. W 1934 założyciel świeckiego państwa tureckiego Kemal Atatürk wydał dekret, zamieniający dotychczasowy meczet w muzeum i w tym charakterze trafił on w 1985 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Ale 10 lipca 2020 Rada Państwowa Turcji unieważniła tę decyzję, mimo protestów wielu rządów i chrześcijan na całym świecie (m.im. Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego). Zaraz po tym orzeczeniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał dekret o przekształceniu muzeum w meczet i wznowieniu tam modłów muzułmańskich (namazów). Pierwsze takie nabożeństwo odbyło się tam z jego udziałem 24 lipca ub.roku.
kg (KAI/B-I) / Stambuł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz