Papież Franciszek, prawosławni patriarchowie Konstantynopola i Jerozolimy, patriarcha syryjski, prymas Wspólnoty Anglikańskiej, przewodniczący starokatolickiej Unii Utrechckiej, Światowej Rady Metodystów i Światowej Konferencji Zielonoświątkowej, sekretarze generalni Światowej Federacji Luterańskiej, Światowego Aliansu Ewangelikalnego i Światowego Aliansu Baptystycznego – to niektórzy z wysokich przedstawicieli Kościołów, którzy wezmą dziś wieczorem udział w ekumenicznym czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra, poprzedzającym rozpoczęcie pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Odbędzie się ono w dniach 4-29 października w Watykanie. Wcześniej, od 1 do 3 października, jego uczestnicy będą uczestniczyć w rekolekcjach w podrzymskim Sacrofano.
Czuwanie pod nazwą „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego” ma na celu zawierzenie obrad synodalnych Duchowi Świętemu. Inicjatorem tej ekumenicznej modlitwy jest przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois. W październiku 2021 roku został on zaproszony do zabrania głosu w Rzymie podczas spotkania otwierającego proces synodalny na temat synodalności. Zwracając się do jego uczestników, powiedział wówczas: „Wydaje mi się rzeczą wskazaną, aby w wędrówce synodalnej znalazły się chwile wytchnienia, jakby zatrzymania, dla uczczenia jedności już osiągniętej w Chrystusie i dla jej uwidocznienia. (...) Czy byłoby możliwe, aby pewnego dnia, w trakcie procesu synodalnego, nie tylko delegaci, ale Lud Boży, nie tylko katolicy, ale wierni różnych Kościołów, zostali zaproszeni na wielkie spotkanie ekumeniczne? Wszakże dzięki chrztowi i Pismu Świętemu jesteśmy siostrami i braćmi w Chrystusie, zjednoczonymi we wciąż niedoskonałej, ale rzeczywistej komunii, także wtedy, gdy kwestie teologiczne pozostają nierozwiązane (...) Odkrylibyśmy, że, będąc zjednoczonymi w Chrystusie, stajemy się budowniczymi pokoju”.
Przygotowanie ekumenicznego czuwania – deklarują organizatorzy – było „ćwiczeniem synodalności”, gdyż od początku angażowało ponad 50 partnerów kościelnych z różnych wyznań, którzy współpracowali z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów, Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Wikariatem Diecezji Rzymskiej.
Oprócz katolików w czuwaniu wezmą udział wysocy rangą przedstawiciele głównych tradycji chrześcijańskich: prawosławnej, wschodniochrześcijańskich, starokatolickiej, protestanckich głównego nurtu i ewangelikalno-zielonoświątkowych.
Wraz z papieżem modlitwę poprowadzi 12 zwierzchników kościelnych. Obecni będą „delegaci braterscy”, wysłani przez swe Kościoły na zgromadzenie synodalne.
Tradycję prawosławną podczas czuwania reprezentować będą: patriarchowie Konstantynopola – Bartłomiej i Jerozolimy Teofil III, a także metropolita Genadiusz, jako przedstawiciel patriarchy Aleksandrii, Teodora II.
Tradycję wschodniochrześcijańską reprezentować będą: patriarcha syryjski Ignacy Efrem II, bp Paulus Benjamin w imieniu katolikosa-patriarchy Asyryjskiego Kościoła Wschodu Awy III oraz abp Ermias w imieniu abuny Macieja, patriarchy Kościoła etiopskiego Tewahedo.
Tradycję starokatolicką reprezentować będzie abp Bernd Wallet, przewodniczący Unii Utrechckiej.
Tradycję protestancką głównego nurtu reprezentować będą: prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby, sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej pastorka Anne Burghardt, zaś tradycję ewangelikalno-zielonoświątkową – sekretarza generalny Światowego Aliansu Ewangelikalnego pastor Thomas Schirrmacher, przewodniczący Światowej Konferencji Zielonoświątkowej (Pentecostal World Fellowship) pastor William Wilson i pastorka Kuzipa Nalwamba z Zambii, będąca jednocześnie przedstawicielką Światowej Rady Kościołów, w której odpowiada za kwestie ekumeniczne.
W czuwaniu wezmą również udział delegaci braterscy wysłani na obrady synodalne przez różne Kościoły i wspólnoty: pastor Jong Chun Park, przewodniczący Światowej Rady Metodystów; pastor Elijah M. Brown, sekretarz generalny Światowego Aliansu Baptystów; dwaj biskupi reprezentujący Serbski Kościół Prawosławny: Nikodem i Netariusz; dwaj reprezentanci Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego: abp Chadżag Barsamian i bp Daniel Findikyan; anglikański biskup Chichesteru - Martin Warner.
Anglikański prymas, abp Justin Welby wyraził przekonanie, że „nie powinniśmy lekceważyć wpływu, jaki możemy mieć jako chrześcijanie na resztę świata, ponieważ jest to wpływ Ducha Świętego”. „Jako widzialny znak jedności, to ekumeniczne czuwanie modlitewne jest dla nas wszystkich okazją do spotkania się i zainspirowania zmian. Mam nadzieję, że «Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego» będzie inspirującym przeżyciem dla wszystkich uczestników” – wskazał arcybiskup Canterbury.
Z kolei sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej, pastorka Anne Burghardt stwierdziła, że tego typu inicjatywy, „które gromadzą młodych ludzi z całego świata w celu dialogu, są po prostu wspaniałe, jeśli chodzi o promowanie jedności chrześcijan”.
Do udziału w czuwaniu, na które może przyjść każdy, kto akurat będzie w Rzymie, zaprosił w minioną niedzielę papież Franciszek. A patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola wyznał, że papieskie zaproszenie przyjął z wielką radością.
Jak zapowiedział papież Franciszek 15 stycznia br., czuwanie to wpisuje się w proces synodalny i ekumeniczny: „Dążenie do jedności chrześcijan i droga nawrócenia synodalnego Kościoła są powiązane”. Ponadto Ojciec Święty już wcześniej podkreślał bliski związek między synodalnością a ekumenizmem, kiedy przyjął na audiencji katolikosa-patriarchę Asyryjskiego Kościoła Wschodu, Mar Awę III (19 listopada 2022 roku). „Droga synodalności jest i musi być ekumeniczna tak samo, jak droga ekumenizmu jest synodalna” – mówił wówczas. Dlatego też obecność zwierzchników różnych Kościołów chrześcijańskich podczas ekumenicznego czuwania modlitewnego w Rzymie a także w przeddzień zgromadzenia synodalnego będzie miała bezprecedensową wymowę.
pb (KAI Rzym/together2023.net) / Watykan
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 września 2023
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz