- Modlitwa za pierwszych władców jest rodzajem naszej wdzięczności wobec tych, którzy wznosili zręby polskiej państwowości i kładli fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Tego rodzaju modlitwa jest koniecznym przypomnieniem historycznej prawdy o miejscu, w którym się dla nas wszystko zaczęło – mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w poznańskiej katedrze. W jej podziemiach spoczywają: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Przemysł II, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odoniec, Bolesław Pobożny i Przemysł I, a także księżna Dobrawa.
Mszę św. poprzedziło wprowadzenie pocztów sztandarowych w asyście Wojska Polskiego. Do katedry przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. wicewojewoda Beata Maszewska, wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, policji, żołnierze i harcerze oraz delegacje poznańskich szkół.
Przewodniczący KEP w homilii podjął refleksję nad naturą władzy. Przypomniał, że każda społeczność ludzka musi mieć władcę, który sprawuje w niej rządy, a istnienie władzy jest niezbędne dla jedności każdego państwa.
- Społeczność ludzka nie może być dobrze zorganizowana ani wytwarzać odpowiedniej ilości dóbr, jeśli jest pozbawiona ludzi sprawujących w niej władzę, którzy stoją na straży praw i w miarę potrzeby nie szczędzą pracy i starań dla dobra wszystkich – zauważył metropolita poznański.
Przypomniał słowa św. Pawła, który uczy, że sama zasada władzy pochodzi od Boga. - Konieczność rządzenia jest zamierzona przez Boga. Słowo „władza” oznacza upoważnienie, na mocy którego sądy lub instytucje nadają prawa i wydają polecenia władzy oraz oczekują z ich strony posłuszeństwa – stwierdził kaznodzieja. Zwrócił jednocześnie uwagę, że władcę obowiązuje to samo prawo Boże, któremu podlegają wszyscy obywatele. - Władza jest sprawowana w sposób prawowity, gdy troszczy się o dobro wspólne danej społeczności i jeśli do jego osiągnięcia używa środków moralnie dozwolonych – zaznaczył.
Przekonywał, że „władza polega głównie na mocy niematerialnej, dlatego ci, którzy sprawują władzę w państwie, powinni odwoływać się do sumień ludzkich, czyli do chętnego współdziałania dla dobra wszystkich”.Podkreślił, że ci, którzy sprawują władzę, winni traktować ją jako służbę. Zasada służby należy do istoty ducha chrześcijańskiego. - Niestety zasada służby napotyka sprzeciw we współczesnej mentalności, która wywyższa autonomię wolność i spontaniczność – stwierdził metropolita poznański.
Poznańska katedra jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich.
msz / Poznań
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz