Stolica Apostolska ogłosiła, że założyciel peruwiańskiej Sodalicji Życia Chrześcijańskiego (Sodalicio de Vida Cristiana), 77-letni Luis Fernando Figari został wykluczony z tej wspólnoty. Powodem są oskarżenia o przemoc psychiczną i seksualną wobec jej członków, m.in. o stosowanie kar cielesnych i wykorzystywanie seksualne pod przykrywką „rytuałów oczyszczenia”. Sama Sodalicja wydała komunikat, w którym odcięła się od Figariego, zaznaczając, że założyciel nie będzie już dla niej duchowym punktem odniesienia.
Pierwsze oskarżenia pod adresem Figariego pojawiły się w 2011 roku. Trzy lata później, po przeprowadzonym dochodzeniu, sama Sodalicja podjęła pierwsze kroki dyscyplinarne wobec niego, zaaprobowane przez Stolicę Apostolską, a w 2016 roku ogłosiła, że jest on w niej persona non grata. Kolejne kroki podjęła już Stolica Apostolska w 2017 roku, potwierdzając je w 2018 roku po odrzuceniu odwołań Figariego. Wyznaczono również komisarza apostolskiego, który miał nadzorować Sodalicję.
W 2019 roku V Zgromadzenie Ogólne Sodalicji poprosiło o wybaczenie wszystkie ofiary założyciela i powierzyło przełożonemu generalnemu wszczęcie procesu kanonicznego, mającego na celu usunięcie założyciela ze wspólnoty, co obecnie stało się faktem decyzją Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, podjętą za zgodą papieża. W międzyczasie, w 2023 roku sprawę badali watykańscy śledczy: abp Joseph Scicluna i prałat Jorge Bertomeu.
Sam Figari zaprzecza oskarżeniom. Od 2016 roku żyje na wygnaniu w Rzymie, gdyż jedną z kar, jakie na niego wcześniej nałożono, był zakaz powrotu do Peru. Nie może on też kontaktować się z członkami Sodalicji.
Zenit/tribunechretienne.com / Watykan
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz