W tym tygodniu Polska pielgrzymuje

Studenci, rodziny, strażacy, żołnierze, mieszkańcy stołecznej Pragi i uczestnicy „Pielgrzymki Matki” – 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie, pątnicy z najdalszych zakątków Pomorza i zza południowej granicy ze Słowacji – łączy ich jedno: pielgrzymowanie na Jasną Górę. W tym tygodniu przypada kulminacja natężenia ruchu pielgrzymkowego przed uroczystością Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, 15 sierpnia. Po maryjnym święcie „krótka przerwa” i już 17 i 18 sierpnia przyjdą mieszkańcy Opolszczyzny, gliwiczanie i sympatycy dominikańskiego stylu życia i pielgrzymowania. Wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod Szczytem będą transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube

Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego to 12-14 sierpnia. Z Warszawy przyjdzie aż 6 pielgrzymek, wszystkie 14 sierpnia: 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM), Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza, w ramach której idzie Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków,  313. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana paulińską, Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Rodzin organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup "17-tych". W 31. Pieszej Pielgrzymce Żołnierzy uczestniczy ponad 300 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Oprócz Polaków uczestniczy w niej dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec.

W pielgrzymkach nie zabraknie też obcokrajowców: m.in. w Pielgrzymce Krakowskiej (11 sierpnia) przyjdzie ponad 700 młodych, głównie Włochów, z Comunione e Liberazione, Węgrów w Pielgrzymce Bielsko-Żywieckiej, Ukraińców z Bełza w Pielgrzymce Diec. Zamojsko - Lubaczowskiej czy młodych z Grodna na Białorusi w Pielgrzymce Radomskiej. 

Nie brakuje im odwagi i determinacji w głoszeniu Ewangelii i chwały Maryi. Dotrą pątnicy, którzy mają do pokonania największą liczbę kilometrów; z Pustkowa – w ramach Pielgrzymki Szczecińskiej (645,5 km, co potwierdzano poprzez aplikację Relive) – 13 sierpnia, Kaszubi z Helu (640 km) – 12 sierpnia, z diec. koszalińsko – kołobrzeskiej – 13 sierpnia, także z Białostocczyzny, Warmii i Zielonej Góry oraz Gorzowa Wlkp. – 12 sierpnia. Obok grup diecezjalnych są i te mniej typowe pielgrzymki, jak gromadząca ludzi poszukujących Prawdy wśród „różnych dróg” – Pielgrzymka Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg i Kultur oraz „Warsztaty w drodze”, czyli Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Dotrze też po raz 387. Piesza Pielgrzymka Kaliska – 13 sierpnia. Pątnicy z Kalisza przychodzą na odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, a dzień po uroczystości, 16 sierpnia, z Jasnej Góry także pieszo wracają do Kalisza.

Wigilia uroczystości, czyli 14 sierpnia, to wejście najbardziej znanej paulińskiej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, która dotrze w tym roku już po raz 313.

Tradycyjnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze główna Msza odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie.

Po maryjnym święcie krótka przerwa i już 17 i 18 sierpnia przyjdą kolejne pielgrzymki: Opolska i Gliwicka (17 sierpnia) oraz Piesza Pielgrzymka Dominikańska (18 sierpnia). A już od 17 sierpnia rozpoczną się duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów począwszy od 17 sierpnia, sprawowana jest Msza św. ze specjalnymi rozważaniami i udziałem kolejnych grup pieszych pielgrzymów, zwłaszcza z częstochowskich parafii.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews / Częstochowa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz