Legnica: ku Jubileuszowi 2025

- Zechciejmy wspólnie zaangażować się w przygotowanie, organizację i przeżycie Roku Jubileuszowego 2025, w duchu jedności i wspólnoty odpowiedzialnej za Kościół powszechny i lokalny – zaapelował biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek.

W legnickiej Kurii Biskupiej odbyło się spotkanie poświęcone przygotowaniom do Jubileuszu 2025. Udział w nim wzięli księża i osoby świeckie odpowiedzialne za duszpasterstwa specjalistyczne oraz przedstawiciele grup i wspólnot formacyjnych działających w diecezji legnickiej.

Spotkanie odbyło się pod przewodnictwem bp. pomocniczego Piotra Wawrzynka, który jest równocześnie dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej.

Wprowadzając wszystkich obecnych w tematykę spotkania, bp Wawrzynek omówił znaczenie jubileuszu, jako czasu łaski i szansy na pojednanie i nawrócenie, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. – W przeżywaniu tego czasu najważniejsze jest poczucie obecności Boga, który przychodzi do nas z łaską przebaczenia. To budzi nadzieję i radość. Naszą rolą jest nie tylko przygotowanie i przeprowadzenie różnych wydarzeń, ale zachęcenie wiernych do przeżycia tego czasu łaski, aby w każdym zagościła radość i nadzieja, zgodnie z hasłem „Pielgrzymi nadziei” – podkreślił.

Zwrócił uwagę na potrzebę zachowania hierarchii wydarzeń duszpasterskich w diecezji. Na pierwszym miejscu podkreślić należy wydarzenia ogólnodiecezjalne, następnie wydarzenia proponowane przez duszpasterstwa i wreszcie inne wydarzenia.

- Ważne jest, by wszystkie nasze działania była skoordynowane tak, by zachować tę hierarchię, a przez to umożliwić udział w nich jak największej liczbie wiernych. Chodzi o współdziałanie dla lepszej efektywności – powiedział bp Piotr.

Wszystkie wydarzenia, które będą planowane w diecezji, będą planowane w odniesieniu do wydarzeń Kościoła powszechnego, a więc tych, które zaplanowane są przez Stolicę Apostolską. Bp Wawrzynek poinformował zebranych o decyzji biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, który wyznaczył w diecezji legnickiej 7 kościołów stacyjnych: legnicką Katedrę, sanktuarium św. Maksymiliana w Lubinie, bazylikę Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu, bazylikę Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, bazylikę św. Jadwigi w Legnickim Polu, bazylikę św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze oraz kościół św. Józefa w Zgorzelcu.

Padła też zachęta do przygotowania pielgrzymek do tych kościołów, zarówno parafialnych, jak i w ramach dekanatów. Bp Piotr podkreślił, że ogromne znaczenie w tym czasie mają mieć celebracje sakramentu pokuty i pojednania, głoszone homilii oraz rekolekcje. Wszystko po to, by uświadomić wiernym, jak ważnym jest czas jubileuszu i jak wielką łaskę niesie.

Omówiono również udział różnych grup diecezjalnych w wydarzeniach jubileuszowych, które będą odbywały się w Rzymie. Natomiast w diecezji będą organizowane spotkania jubileuszowe min. dla chorych i służby zdrowia, niepełnosprawnych i wolontariuszy, dla rodzin, dzieci i dziadków, dla młodzieży, duchowieństwa, dla nauczycieli i wychowawców oraz dla ubogich.

ksww/ Legnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz