Jak każdego roku, na początku października ogłaszani są laureaci Nagrody Nobla. Wyróżnienia otrzymują naukowcy, politycy i organizacje, których osiągnięcia przyniosły ludzkości największy pożytek. Są to z pewnością najważniejsze na świecie nagrody w nauce i społeczeństwie. Są też uważane za wskaźnik konkurencyjności kraju. Wśród laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i ekonomii nie ma księży ani zakonników. Nagrodę literacką otrzymała świecka dominikanka, a kilka osób duchownych jest wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.
Pierwszych laureatów ogłoszono wczoraj w dziedzinie medycyny, a dziś – fizyki. W środę poznamy laureatów w dziedzinie chemii. W czwartek zostanie ogłoszona Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, a w piątek Pokojowa Nagroda Nobla. Norweski Instytut Nobla zarejestrował łącznie 285 kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody. Natomiast 14 października zostanie ogłoszona Nagroda im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych, która nie jest zaliczana do Nagród Nobla. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 11 milionów koron szwedzkich, co stanowi równowartość około 970 000 euro.
Szwedzki wynalazca i przemysłowiec Alfred Nobel (1833-1896) ufundował nagrody w 1895 roku. W swoim testamencie zadecydował, że nagrody powinny trafić do tych, którzy w minionym roku przynieśli ludzkości największe dobro w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz osobie, która zrobiła najwięcej lub najlepiej dla braterstwa ludów oraz zniesienia lub ograniczenia stałych armii, jak również dla organizowanie lub popierania kongresów pokojowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz