Rozpoczał się Tydzień Modlitw o Powołania

Kościół obchodzi dziś 48. Światowy Dzień Modlitw O Powołania. Tradycyjnie też czwarta Niedziela Wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza, inauguruje tydzień modlitw, jaką w tej intencji zanosi do Boga Kościół na całym świecie.



"Zwłaszcza obecnie, gdy głos Pana zdaje się być zagłuszany przez 'inne głosy', a propozycja, by pójść za Nim i ofiarować Mu swoje życie może wydawać się zbyt trudna, każda wspólnota chrześcijańska i każdy wierzący powinni podjąć świadomie zadanie wspierania powołań" - napisał Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Modlitw o Powołania.



W Polsce sprawą powołań zajmuje się Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Z opublikowanych przez nią statystyk za rok 2010 wynika, że liczba kandydatów do kapłaństwa i zakonów – zarówno kobiet jak i mężczyzn – jest podobna jak przed rokiem, ale mniejsza niż jeszcze kilka lat temu.



Krajowy duszpasterz powołań, ks. dr Marek Dziewiecki zaznacza, że księży czy sióstr zakonnych w przyszłości może być mniej, bo od ilości ważniejsza jest jakość powołań. Uważa też, że istotą troski o powołania jest solidne wychowanie chrześcijańskie.



Zdaniem ks. Dziewieckiego nie ma kryzysu powołań, tylko jest kryzys powołanych, którzy choć odczuwają powołanie, to nie dorastają do jego realizacji. Duchowny zaznacza, że mniejsza liczba powołań stanowi sygnał, że coś szwankuje z wychowaniem. Zauważa też, że analogicznie coraz mniej młodych ludzi decyduje się na małżeństwo.



Delegat Episkopatu Polski ds. Powołań bp Wiesław Lechowicz wyjaśnia, że kandydatów do seminariów jest mniej, gdyż wynika to z niżu demograficznego. – Ponadto wielu młodych wyjeżdża za granicę, mają nowe alternatywy życiowe, a trendy kulturowe raczej utrudniają niż ułatwiają odpowiedź na powołanie – uważa hierarcha. Wskazuje też, że o ile jeszcze nie tak dawno klerycy pochodzili głównie ze wsi, to obecnie większość z nich pochodzi z miast i miasteczek, większość z nich wcześniej była ministrantami lub należała do ruchów i wspólnot katolickich.



Z kolei mówiąc o powołaniach zakonnych, benedyktynka, s. Krystiana Chojnacka zwraca uwagę, że z czasem niektóre charyzmaty zakonne wyczerpują się, a niektóre zgromadzenia zanikają. Jej zdaniem ważnym wyzwaniem jest aktualizacja charyzmatów i „wychodzenie z przeciętności”. S. Chojnacka zauważa, że choć mniej kobiet wstępuje do zakonów, to wiele osób szuka w klasztorach pogłębienia wiary i duchowości. Świadczy o tym wiele telefonów do klasztorów z pytaniami, czy można się u sióstr zatrzymać na weekend i czy prowadzą rekolekcje dla osób indywidualnych.



Okazją do modlitwy w intencji powołań i powołanych będzie, oprócz majowego Tygodnia Modlitw o Powołania, VIII Ogólnopolskie Nocne Czuwanie w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej z 11 na 12 czerwca. Prowadzić je będą przedstawiciele różnych stanów, zgromadzeń zakonnych i seminariów duchownych.

awo, tk / Warszawa

--

Katolicka Agencja Informacyjna

ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 maja 2011

Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze