Bp Cieślik: życie konsekrowane najbardziej radykalną formą życia Ewangelią

„Życie konsekrowane to najbardziej radykalna forma życia Ewangelią” - podkreślił bp Paweł Cieślik podczas homilii wygłoszonej w koszalińskiej katedrze z okazji XVII Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z bpem seniorem Tadeuszem Werno oraz kilkunastoma kapłanami. Na diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego przybyło do Koszalina ponad 70 sióstr zakonnych.
„Musimy wciąż troszczyć się o życie konsekrowane i je pielęgnować, bo jest ono jak drżący na wietrze płomień, który musimy osłaniać, aby mimo ludzkiej słabości i zewnętrznych przeciwności, mogło ogrzewać Kościół ciepłem miłości, rozpalając go żarem ofiary i oświetlając światłem niesłabnącej wiary” - apelował kaznodzieja.

Hierarcha przekonywał, że życie konsekrowane to najbardziej radykalna forma życia Ewangelią. „Wymowne jest to dzisiejsze święto osób powołanych do szczególnej zażyłości z Chrystusem i oddanie się Mu w sposób niepodzielny” - tłumaczył. „Pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wskazuje nam na pełny wymiar życia. Dla Niego warto zostawić wszystko, byleby tylko znaleźć się przy Nim i z wolnym oraz oczyszczonym sercem móc iść Jego śladami” - przekonywał.

Na zakończenie Eucharystii pasterz podziękował siostrom i braciom zakonnym z terenu diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej za trud pracy i piękne owoce tej posługi. „Siostry w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zajmują się przede wszystkim katechizacją. Pracują też w Domu Pomocy Społecznej w Białogardzie i w domu opieki nad dziećmi z upośledzeniem fizycznym i umysłowym w Bobolicach. Siostry prowadzą też Dom Samotnej Matki w Koszalinie, ale to nie jedyne pola działań zgromadzeń zakonnych, pełniących posługę w diecezji” - informuje KAI s. Marta Partyka SAC, referentka diecezjalna sióstr zakonnych.

„W dzisiejszym świecie zaburzenie w rozumieniu wartości, nawet takich jak prawda, wolność, uczciwość i ich dewaluacja niosą duże zagrożenie w życiu człowieka i to odbija się także echem na powołania zakonne. Świat proponuje nam dziś życie łatwe i przyjemne, a to nie koresponduje z Ewangelią. Malejąca liczba powołań zakonnych może wynikać z obawy młodych ludzi, że utracą coś z rzekomej atrakcyjności tego świata, a my zyskujemy znacznie więcej” - przekonuje s. Partyka.

„Dzisiaj coraz trudniej jest się odnaleźć osobom konsekrowanym we współczesnym świecie, naznaczonym piętnem źle przeżywanej wolności” - przyznaje w rozmowie z KAI o. Piotr Pawlik OFM Conv., proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie. „Przeżywać prawdziwą wolność w Jezusie Chrystusie w takim oddaniu, zawierzeniu może być trudno, jak się nie wie, o co Bogu chodzi w tej konsekracji. Kluczem do zrozumienia istoty powołania zakonnego jest odnalezienie się w radości przeżywania wolności w Chrystusie. Wtedy jest to wspaniały dar” - wyjaśnia franciszkanin. „Odejścia z kapłaństwa będą się zdarzały, bo to jest jak w życiu małżeńskim. O to powołanie trzeba dbać przez regularną modlitwę i wspólnotowe życie, które pozwala razem wzrastać w wierze i wspierać się w chwilach kryzysu” - tłumaczy o. Pawlik.
Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego uświetnił występ 8-letniego Wiktora Sommera, genialnego pianisty z Koszalina.

Na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej modli się i pracuje 11 instytutów męskich życia konsekrowanego oraz 27 żeńskich. Posługę pełni tu prawie 250 sióstr zakonnych i ponad 120 księży zakonnych, zamieszkujących w prawie 70 domach zakonnych. Są dwa zgromadzenia klauzurowe: Klaryski od Wieczystej Adoracji w Słupsku oraz karmelitanki bose w Bornem Sulinowie.
alg / Koszalin
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz