Kard. Nycz w 25. rocznicę śmierci ks. Ziei: nigdy się nie poddawał

Nigdy się nie poddawał, nie był też pod żadnym względem poddany - powiedział kard. Kazimierz Nycz o ks. Janie Ziei, podczas Mszy św. w 25. rocznicę śmierci charyzmatycznego kapłana: kapelana AK, współzałożyciela KOR. Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego odbyła się w kościele sióstr wizytek w Warszawie.

Odnosząc się do słów czytania z Księgi Wyjścia, kard. Nycz stwierdził, że ks. Zieja był, człowiekiem na wzór Mojżesza - wznoszącym swe ręce do Boga, by uchronić swój lud przed wrogiem. "Ks. Zieja nigdy się nie poddawał, nie był też pod żadnym względem poddany. Czasem głosił kontrowersyjne nauki, chociażby nt. ubóstwa czy prawdy, którą starał się głosić zawsze z miłością" - wspominał metropolita warszawski.

Purpurat przypomniał także dzisiejsze słowa Ewangelii „Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie". Zauważył, że połączenie tych dwóch cech nie jest łatwe, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, a jednak ks. Zieja potrafił je łączyć w swojej bezkompromisowej i zasadniczej postawie. "Może właśnie te cechy są kluczem do zrozumienia księdza Ziei" - pytał metropolita warszawski.

Kard. Nycz stwierdził, że analizując kazania ks. Ziei odnajduje w nich wiele powiązań z dzisiejszą Ewangelią. "Ks. Zieja należał do ludzi, którzy rzeczywiście mogą być oceniani jako kontrowersyjni, patrząc z zewnątrz można nie rozumieć czemu wybrał taką, a nie inną drogę, ale to jest piękne, że w sercu tego człowieka, w świadomości i umyśle było jasne dążenie do celu" - podsumował kard. Nycz.

Po liturgii odbyło się jubileuszowe widowisko muzyczne w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. 

Msza św. i koncert to wydarzenia odbywające się w ramach cyklu "Twarze dialogu – ks. Jan Zieja". Projekt ten zakończy debata w sali konferencyjnej Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej. 19 października - dokładnie w dniu, w którym przypada 25. rocznica śmierci duchownego, o świadectwie jego życia rozmawiać będą o. Tomasz Dostatni, Jan Turnau i Jacek Moskwa. Dyskusję zakończy wieczór wspomnień o warszawskim duszpasterzu.

Ks. Jan Zieja (1897-1991) był kapłanem znanym z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej. Jego życiorys zawiera szereg aktywności związanych z pracą duszpasterską (kapelan Legionów, Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Armii Krajowej, Szarych Szeregów) i praw człowieka (Rada Pomocy Żydom „Żegota”, Dom Matki i Dziecka w Słupsku, KOR, uniwersytety ludowe). Mottem jego życia były słowa „Nigdy nie zabijaj nikogo”.

Cykl wydarzeń organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Narodowe Centrum Kultury przy współorganizacji Domu Spotkań z Historią i pomocy partnerów: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Gminy Odrzywół, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Magazynu Kontakt, Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Wydarzenia organizowane w ramach jubileuszu zostały objęte Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ar, mip / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 października 2016