Biblia - Księga nad księgami

Wielu ludzi pragnie dzisiaj czytać Pismo Święte. Nosi w sercu wielką potrzebę poznawania słowa Boga do ludzi, tego "Listu z Nieba".

Prawdziwi katolicy nie mogą się obyć bez Pisma Świętego. Dlatego wielu z nich czyta Biblię, zwłaszcza zaś ci, którzy znaleźli Boga i przylgnęli do Niego w wieku dojrzałym. Wielu wierzących i wielu neofitów (czyli tych, którzy niedawno się nawrócili i są niesłychanie gorliwie i radykalni w wierze) pragnie czytać słowo Boże systematycznie i zgłębiać jego treść, studiować je i żyć według niego. Ale czesto nie wie, jak się do tego zabrać.

Mamy uczyć się wspólnie, jak systematycznie korzystać z Pisma Świętego. Mamy poznawać podglebie Biblii, aby tym łatwiej ogarnąć umysłem i sercem jej przesłanie i jej treść. Ale nie po to, aby powiększyć zakres swojej osobistej wiedzy i potem błyszczeć w towarzystwie jako tak zwany "ekspert" od spraw biblijnych, lecz aby odnosić z tego studiowania konkretne duchowe korzyści. Jakie? Mówi o nich samo Pismo Święte na wielu miejscach, na przykład król Dawid w Psalmie pisze (19, 8-9):

Prawo Pana jest dokonałe - jest pokrzepieniem duszy.
Ustawy Pana są niezmienne - uczą prostaczka mądrości.
Nakazy Pana są słuszne - przynoszą sercu radość.
Przykazania Pana są nieskazitelne - rozjaśniają oczy.


"Prawo, ustawy, nakazy i przykazania" Pana to nic innego, jak samo Pismo  Święte. Biblia - czytana i studiowana z miłością - jest pokrzepieniem dla tego, który się nad nią pochyla. Pouczenia Biblii - przyjmowane z prostotą, bez zbędnej światowej filozofii - dają mądrość. Kiedy się im poddamy, to choćby inni się śmiali z naszej naiwności, my będziemy mieli serce spokojne i radosne. Jeżeli przyznamy Panu Bogu: "Panie, Ty zawsze masz rację" - inaczej spojrzymy na świat wokół nas.

W Nowym Testamencie, w Liście do Hebrajczyków (4,12) czytamy:

Żywe jest słowo Boga, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rodzielenia duszy i ducha, stanów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Pismo Święte przekazuje żywe słowo Boga, które zaprasza człowieka do wiary i wytrwałości. Owo żywe słowo - pochodzące od Boga, a spisane przez ludzi w Biblii dla naszego zbawienia - nie zostawia nikogo w spokoju. Nie można przejść obok niego obojętnie. Można je przyjąć lub nim wzgardzić. A wtedy słow staje się sędzią zdolnym osadzić pragnienia i myśli serca. Jest jak bardzo ostry miecz, posiadający siłę dogłębnej penetracji wnętrza człowieka, wszystkich jego najtajniejszych zamysłów. Tekst biblijny wyraża to w przeności: żywe słowo Boga dociera tam, gdzie spaja się nasza dusza i duch. I nikt nie może pozostać bezkarny wobec jego wymagań.

Przedziwna jest Księga Pisma Świętego. W czasach Starego Testamentu, a następnie w trwającej już dwa tysiące lat epoce chrześcijańskiej jedni ludzie nauczali prawd zawartych w Biblii, a inni je przeklinali, jedni sprzedawali Pisma Święte i nawet mocno się na nim bogacili, a inni je kupowali, zgłębiali i często oddawali za nie życie.

Przedziwna jest Księga Biblii. Autorzy natchnieni piszą o niej, że zawiera tylko prawdę, że jest unikalna i pozbawiona błędu, natchniona przez żywego Boga, że przynosi człowiekowi korzyści i może być przewodnikiem życia.

Aby uświadomić sobie unikalność Biblii, warto przytoczyć nieco faktów.

Biblia jest podzielona na około 1.100 rozdziałów i zawiera około 900.000 słów. Była spisywana naprzestrzeni około 1.350 lat (zakładając, że jedno pokolenie trwa około 25 lat - Pisma Święte powstało w przeciągu 55 pokoleń). Akcja Biblii toczy się na około 1.500 miejscach, na terenach 10 dzisiejszych krajów; występuje w niej około 3.000 osób, nie liczac tłumów. Wielu autorów Biblii jest anonimowych, bo tradycja nie przekazała ich imion; około 40 autorów znamy; są między nimi królowie, wieśniacy, poeci, mężowie stanu i uczeni; dla przykładu:

- Mojżesz był absolwentem uczelni egipskich, przywódcą polityczynym i prorokiem,
- Jozue - generałem i dowódcą wojskowym;
- Dawid - trubadurem i królem;
- Salomon - mecenasem sztuki i królem;
- Daniel - arystokratą;
- Amos - pasterzem;
- Nehemiasz - podczaszym;
- Piotr - prostym rybakiem,
- Łukasz - lekarzem;
- Paweł - rabinem żydowskim i producentem namiotów;
- Mateusz - poborcą podatków, czyli celnikiem.

Pismo Święte było spisywane w różnych miejscach. Oto kilka przykładów:

- Mojżesz - pisał na piachach pustyni;
- Jeremiasz - w więziennych lochach;
- Daniel - w pałacu królewskim;
- Paweł - w więzieniu;
- Łukasz - podczas podróży;
- Jan - w kamieniołomach podcza zsyłki na wyspę Patmos.

Pismo Święte było pisane w radościach i smutkach, w czasach pokoju i wojen, w trzech językach:

- hebrajskim;
- aramejskim;
- greckim.

Powstanie Biblii było bardzo rozciągnięte w czasie. Pierwsze zręby Ksiąg świętych powstały w czasach Mojżesza, podczas wędrówki z niewoli w Egipcie przez pustynię Synaj do Ziemi Obiecanej (czyli ok. 1220 rok przed Chrystusem), ostatnie zaś Księgi, autorstwa św. Jana Apostoła, powstały około roku 100 po Chrystusie.

Wszystkie 72 księgi biblijne, pochodzące z romaitych epok, zostały umieszczone w jednym zbiorze, zwanym Pismem Świętym i - co jest niezwykłe - cudownie do siebie pasują. Wyobraźmy sobie, że połączono by w jednym zbiorze różne zabytki piśmiennictwa polskiego, od "Bogurodzicy", "Kazań świętokrzyskich" i "Psałterza Floriańskiego" po literaturę współczesną - Baczyńskiego, Miłosza, Herberta czy Szymborskiej. Ktoś powie, że tego nie dałoby się połączyć w jednej książce, bo to tak odmienne epoki i style i taka mieszanina byłaby nie do strawienia...

Tymczasem taką miesznkę mamy w Biblii, a pomimo to sprawia ona wrażenie, jakby wyszła jednego dnia spod pióra jednego człowieka, bo wypowiada się zgodnie i harmonijnie na setki kontrowejsyjnych tematów - poczynając od Księgi Rodzaju, a kończąc na Księdze Apokalipsy.

Czyż więc ta Księga, która powstawała setki lat, ma wielu autorów i została spisana w różnych językach, nie jest naprawdę księgą unikalną?

Sprawdź czy zapamiętałeś...

- Jakie korzyści płyną z czytania Pisma Świętego?
- Czym zajmowali się na co dzień ludzie, których Bóg powołał do spisania Biblii?
- Gdzie powstawały księgi biblijne? Podaj przykłady.
- Dlaczego twierdzimy, że Pismo Święte jest Księgą unikalną?

Źródło: Ks. Piotr Ostański, Biblia - Księga nad księgami, w: Msza Święta nr 902, październik/listopad/grudzień 2022, s. 16-18.


Komentarze