Czytaj, pytaj i módl się

Dlaczego Biblia nazywana jest testamentem? Co mówią jej poszczególne księgi? Jak odnosić ich treść do swojego życia?

W homilii "o po czterokroć sympatycznym Zacheuszu" dominikanin ze Służewa o. Janusz Pyda wśród czterech cech celnika na pierwszym miejscu wymienił ciekawość. To ona kazała mu popędzić naprzód i wejść na sykomorę, bo był zainteresowany Mistrzem, o którym dużo słuszał. Ta ciekawość zaprowadziła go do spotkania z Bogiem i nawrócenia. - Czy mamy w sobie ciekawość Boga? - pytał dominikanin. Jeśli tak, to trzeba znaleźć swoją sykomorę, żeby poznać Jezusa.

Pierwszy stopień do nieba

- Bardzo lubię prowadzić zajęcia z teologii dla osób świeckich w naszych Studium Dominicanum. Zajęcia odbywają się w soboty, zajmują cały dzień. Można by powiedzieć, że uczestnicy nie mają z tego wymiernych korzyści: nie dostaną za to papierka do awansu zawodowego, nie robią stopnia naukowego, nie muszą zaliczyć takiego czy innego wykładu. Z ciekawości przychodzą, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Panu Bogu. To jest piękny znak żywej wiary - podkreślał o. Pyda.


Służewskie Studium Dominicanum w formie stacjonarnej wystartowało w październiku, ale do końca roku można zapisywać się na e-studium, w którym ma się dostąpo do nagrań wykładów. Dwuletni kurs podstawowy obejmuje podstawy filozofii i teologii, a następnym stopniem są dwuletnie kursy biblijny lub tomistyczny.

Pod koniec października ruszyła Jezuicka Szkoła Biblijna, którą prowadzi Akademia Katolicka w Warszawie - Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61. Trwa dwa lata, a spotkania odbywają się w środy w godz. 18-19.30. Można do niej dołączyć w każdej chwili (najbliższe spotkanie 16 listopada będzie wprowadzeniem do Pięcioksięgu). Trzeba tylko zgłosić udział w sekretariacie uczelni (także online) i wpłacić 100 zł opłaty za semestr. Spóźnialscy otrzymają dostęp do poprzednich wykładów.

- Nasza edukacja szkolna nie daje nawet podstawowej wiedzy biblijnej, a w homiliach w czasie Mszy św. nie zawsze wszystko uda się zawrzeć. Widzimy, że potrzeba tej wiedzy jest duża w każdym wieku, bo na sali, obok studentów, siedzą osoby pracujące i emeryci. Na pierwszych spotkaniach było z nami ponad 100 osób - słuchających w auli i na żywo online. Mam świadomośc, że takie zaangażowanie wymaga wysiłku, czasu, pracy - mówi o. dr Rafał Strugiński SJ, w tym roku prowadzący zajęcia z Ewangelii. Drugim tematem jest Pięcioksiąg, który zgłębiać będzie ze słuchaczami o. dr Jerzy Seremak SJ.

Akademia Katolicka w Warszawie ma więcej propozycji dla "głodnych" Boga, niezależnie od ich wieku i wykształcenia. To "Szkoła duchowości chrześcijańskiej", której wykłady odbywają się na Bielanach, "Teologia dla zabieganych" w auli kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu i "Szkoła Biblijna Collegium Joanneum" w siedzibie Warszawskiej Kurii Metropolitalnej. Niestety, na wszystkie z nich zapisy na ten rok akademicki zostały zamknięte. Można za to przyjśc na cieszące się niesłabnącym powodzeniem comiesiędzne wykłady otwarte w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, organizowane przez AKW w ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy". Odnoszą one różne aspekty naszej codzieności do Pisma Świętego i nauczania Kościoła. Na najbliższym spotkaniu 30 listopada będzie o dobrym przygotowaniu się do śmierci.

Najlepiej we wspólnocie

- Skarb Bożego słowa rodzi w nas wiarę. Ale Pismo Święte potrzebuje być wyjaśnione, bo odległość czasowa języka, historii, kultury powoduje, że nawet nie wszystkie wyrazy są dla nas zrozumiałe. "Żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia" - pisze w drugim liście św. Piotr, przestrzegając przed czytaniem go w konwencji "jak się komuś wydaje". Na tej drodze potrzebujemy przewodnika. Dopiero kolejnym krokiem jest odniesienie Pisma Świętego do naszego życia - mówi biblistka s. dr Judyta Pudełko PDDM, która już 11. rok w Domu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza przy ul. Żytniej 11 w Warszawie prowadzi otwarte spotkania "lectio continua". To ciągła lektura jednej księgi. Można przyjść na nie "z ulicy" w środy o 19.30. Po Ewangeliach św. Marka i św. Jana do końca czerwca czytane będą Dzieje Apostolskie.

- To doświadczenie przeżywane we wspólnocie, a nie wykład online. Spotykamy się z żywym Słowem i "przemadlamy" je przed Najświętszym Sakramentem. Przeszliśmy już razem przepiękną formację. Cztery razy wyjechaliśmy na rekolekcje do Ziemi Świętej - mówi s. Judyta. - Ludzie przychodzą czasami z rzeczywistości bardzo trudnych, niebożych, konfliktowych i na naszych spotkaniach łapią duchowy oddech. Słowo Boże pokazuje im zupełnie nową perspektywę. Mówią, że jest to dla nich duchowa psychoterapia. Te spotkania ze słowem przemieniają - zapewnia.

Źródło: Joanna Jureczko-Wilk, Czytaj, pytaj i módl się, w: Gość Warszawski nr 45/13.11.2022, s. VII.

Komentarze