– Nie możemy traktować Rzymu, jako spektakularnego muzeum. Rzym jest piękny prostotą jego ludzi, bo Rzymianie są rozbrajająco prości, skromni, niesamowicie otwarci na drugiego człowieka – mówiła Magdalena Wolińska-Riedi. 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie z autorką książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”, które poprowadził Marek Zając.
Rzym to jedno z najpopularniejszych miast w Europie – wśród turystów, jak również pielgrzymów. Każdego roku Wieczne Miasto odwiedza ponad 7 milionów ludzi chcących zobaczyć liczne zabytki antycznego świata, okazałe świątynie i doświadczyć włoskiej kultury. Są w Wiecznym Mieście miejsca, których nie znajdzie się w przewodnikach. Właśnie tam zabiera czytelnika Magdalena Wolińska-Riedi w swojej najnowszej książce „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”.
Książka to nie typowy przewodnik, jakich na rynku wiele. „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” to literacki spacer po Wiecznym Mieście, w którym czytelnikowi towarzyszy autorka. Wieloletnia korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu, na kolejnych kartkach dzieli się swoimi miejscami. Zdradza lokalizacje lubiane i często odwiedzana przez Rzymian – takie, w których poczuć można autentyczny klimat miasta, którego próżno szukać w pełnych od turystów lokalizacjach.
– Chcę zabrać czytelnika w moje miejsca. Te, które nie tylko znam, ale kocham, i w których odnajduję swoją psychiczną równowagę – mówi Magdalena Wolińska-Riedi. – Mimo, że są one w absolutnym centrum historycznym Rzymu, to są pełne ciszy, nastrojowe i refleksyjne. To miejsca, w których odczuwam, że te wielowiekowe mury na mnie patrzą i że ja jestem tu tylko przechodniem – zapewnia autorka.
„Mój Rzym to przede wszystkim miasto poza szlakiem pozostające w cieniu słynnych zabytków, niszowe i mało znane. Idealne na spacer z wewnętrzną mapą zmysłów. Zabieram do niego tych z Państwa, którzy po jednej z najsłynniejszych stolic świata pragną podążać, kierując się sercem. Bo tylko tak można się w niej zakochać, a wtedy ta przygoda zapadnie w pamięć na zawsze. A zatem ruszajmy w drogę. Szkoda tracić czas!” – pisze autorka, Magdalena Wolińska-Riedi.
– Takiej książki o Rzymie, i mówię to z pełną odpowiedzialnością, nikt jeszcze nie napisał – mówił prowadzący spotkanie z autorką Marek Zając. – Nie było jeszcze takiego przewodnika po Rzymie, w którym byśmy mogli poznawać to miasto wszystkimi zmysłami. Zobaczą państwo w licznych opisach w tej książce, jak Magda wszystkimi zmysłami stara się opisać to, czego doświadczamy w Rzymie – zapewniał dziennikarz i publicysta.
– Podjęłam decyzję, że próbować otworzyć wszystkie zmysły czytelnika na chłonięcie Rzymu, bo tylko tak można to miasto odbierać i ja tak spaceruję po Rzymie, chłonąc je wzrokiem, ale także dotykiem, smakiem i zapachem – wyjaśniła autorka.
Prowadzący spotkanie, Marek Zając zaznaczył, że nigdy nie czytał przewodnika, który w takim stopniu byłby również przewodnikiem po ludziach. – Opisując jedną z rzymskich piekarni Magda prowadzi nas przez niezwykłą historię ludzi Kościoła związanych z tym miejscem. Dowiadujemy się o wizytach w tej piekarni kard. Josepha Ratzingera i o tajnikach wypieku najlepszego chleba, a na koniec Magda oddaje głos samemu bohaterowi, piekarzowi Angelo – dodał Marek Zając opisując fragment książki.
– Nie możemy traktować Rzymu, jako spektakularnego muzeum pod gołym niebem. Rzym jest piękny prostotą jego ludzi, bo Rzymianie są rozbrajająco prości, skromni, niesamowicie otwarci na drugiego człowieka, niezwykle szczodrzy – mówiła podczas wieczoru autorskiego Magdalena Wolińska-Riedi.
***
Magdalena Wolińska-Riedi - urodziła się w Warszawie w 1979 roku. Pochodzi z prastarego rodu Odrowążów i tradycje przodków od zawsze były istotnym elementem jej wychowania. Ukończyła studia magisterskie w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia doktoranckie na Wydziale Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i Akademię Dyplomatyczną PISM w Warszawie. Była tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie oraz papiestwie.
W 2003 roku zamieszkała za Spiżową Bramą jako żona członka Gwardii Szwajcarskiej i pośród zaledwie kilkunastu świeckich kobiet została obywatelką Watykanu. Była sąsiadką trzech papieży. Obecnie mieszka przy placu Świętego Piotra w Rzymie, który nazywa swoim domem. Jest autorką przewodnika po Rzymie i trylogii watykańskiej.
Nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się następujące książki: „Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”, „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”.
hsz, znak / Warszawa
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2023
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz