Abp Galbas: bez Chrystusa nie możemy istnieć w życiu wiary

– Bez Chrystusa nie możemy istnieć w życiu wiary – powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy św., sprawowanej w Kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu w ramach Kongresu Eucharystycznego Diecezji Gliwickiej.

W homilii metropolita katowicki nawiązał do biblijnego obrazu winnego krzewu. – Odcięcie latorośli od winnego krzewu sprawia, że ta automatycznie obumiera. Bez soków czerpanych z krzewu nie może istnieć i nie może owocować. Tak, bez Chrystusa nie możemy istnieć w życiu wiary i nasza wiara nie może owocować. Do duchowego życia wiary potrzebne jest nam Jego życie – mówił abp Galbas.

Zaznaczył, że „duchowe zjednoczenie z Chrystusem dokonuje się dzięki Eucharystii i przez Eucharystię” i że z niego bierze się „nasza świętość”.  Za papieżem Franciszkiem dodał, że „świętość jest pierwszym i podstawowym powołaniem”. – Nie jest nim bycie mężem, żoną, księdzem, a tym bardziej nauczycielem, lekarzem, czy geodetą. Choć to wszystko jest bardzo ważne! Pierwszym powołaniem jest być świętym – przekonywał.

Wskazał też – w nawiązaniu do papieskiej adhortacji „Gaudete et exsultate” – na główną przeszkodę w realizacji powołania do świętości: bylejakość naszego życia, umiłowanie przeciętności. – Codzienna realizacja powołania do świętości wiedzie przez ołtarz. Nie da się jej zrealizować inaczej niż poprzez mozolne, systematyczne trzymanie się łaski Bożej (…). Trzeba się trzymać źródła! I to w sposób stały – stwierdził abp Galbas.

Podkreślił, że „powołanie do świętości realizujemy, wypełniając zasady chrześcijańskiego życia”. – Dla każdego chrześcijanina zasady, to jedno zdanie Chrystusa z Ewangelii, mówiące wszystko: „cokolwiek byście chcieli, by ludzie wam czynili – wy im czyńcie” (Łk 6,31) – zaznaczył. – W realizacji tak rozumianego powołania do świętości bardzo nam także pomaga adoracja Najświętszego (…). Byłoby wspaniale, gdyby jednym z owoców tego Kongresu był wzrost pobożności adoracyjnej. By w diecezji było wiele miejsc stałej adoracji Najświętszego Sakramentu. Uwaga: stałej adoracji, a nie stałego wystawienia – apelował metropolita katowicki.

O wartości i znaczeniu adoracji abp Galbas mówił, odwołując się do „Ecclesia de Eucharistia”, ostatniej encykliki św. Jana Pawła II. Przywołując jego nauczanie, stwierdził, że „Eucharystia jest nieocenionym skarbem: nie tylko jej sprawowanie, lecz także jej adoracja poza Mszą św. pozwala zaczerpnąć z samego źródła łaski. Wspólnota chrześcijańska, która chce doskonalej kontemplować oblicze Chrystusa (…) nie może zaniedbać pogłębiania tego aspektu kultu eucharystycznego, w którym znajdują i mnożą się owoce komunii z Ciałem i Krwią Pana”. – „Ecclesia de Eucharistia”, pierwsze zdanie ostatniej encykliki św. Jana Pawła II i zarazem jej tytuł. „Kościół żyje z Eucharystii”. Bez Eucharystii nie żyje. Owszem, działa, organizuje, robi, ale nie żyje. Życie płynie tylko z Życia – kontynuował abp Galbas.

Uczestników liturgii i zachęcał do systematycznej adoracji Najświętszego Sakramentu. Zaapelował o postawienie Pana Boga na pierwszym miejscu w życiu. – Papież Benedykt XVI jak mantra powtarzał: „Musimy w naszym świecie przywrócić przede wszystkim prymat Boga” – nawiązywał do nauczania poprzednika Franciszka. – Jak to zrobić? – pytał. – Odpowiedź jest tylko jedna: trzeba zacząć od samego siebie. A adoracja jest na to pierwszym i szczególnie skutecznym sposobem. Podejmijmy ją z nową gorliwością – zaapelował metropolita katowicki.

Eucharystia w Kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu była zwieńczeniem III Statio Kongresu Eucharystycznego Diecezji Gliwickiej. Msza została poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu oraz katechezą abp. Adriana Galbasa pt. „Eucharystia ucztą miłości”.

Radio eM, ks. rs/ Lubliniec

Komentarze