Jasna Góra: 100 tys. wiernych na uroczystościach Wniebowzięcia NMP

- Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył w Sanktuarium głównym uroczystościom Wniebowzięcia NMP. Wzięło w nich udział ponad 100 tys. wiernych, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych. Tegoroczny odpust jest dziękczynieniem za światowe dni młodzieży i chrzest Polski.

- Od chrztu chrześcijaństwo i polskość idą w parze – przypomniał metropolita częstochowski. Zauważył, że trwający w różnych wymiarach spór o prawdę historyczną jest sporem o przyszłość ojczystego domu. „Polska jest darem Boga ojczystego domu, kultury, wiary i języka. Dlatego warto i trzeba o nią się spierać. Ale w takim sporze nie chodzi o kłótnię i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i o przyszłość
Ojczyzny – mówił abp Depo.

Kaznodzieja podkreślał, że „w czasach globalizmu i kryzysu wartości wszyscy jesteśmy wezwani do podjęcia walki o prymat Boga i wiary, która jest poręką dóbr których się spodziewamy i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi”.

- Wniebowzięcie Maryi stawiając nam przed oczy Maryję walczącą przez całe ziemskie życie o prymat Boga, jest przypomnieniem, że wiara nasza jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi. Więcej, wiara jest w nas darem o początkiem życia wiecznego. Jak ważne jest to przypomnienie, zwłaszcza w przeżywanym Roku Miłosierdzia, który przedziwnie za łaską Boga związał się z naszym dziękczynieniem za dar chrztu sprzed 1050 laty – powiedział abp Depo.

Przypomniał, że „przez ponad tysiąc lat, w czasach spokojnych i czasach trudnych, chrześcijańska wiara dodawała nam skrzydeł, tworząc nowy ochrzczony naród, a Bóg bogaty w miłosierdzie uczynił cudowną polską ziemię urodzajną glebą, która zrodziła duchowe owoce w postaci tylu Polaków, którzy wyróżnili się w wyznawaniu i w obronie wiary, zachowaniem nadziei i praktykowaniem miłości wskazując choćby na osoby św. Faustyny Kowalskiej czy św. Jana Pawła II”.

Jak zauważył abp Wacław Depo „w historii Polski nie można abstrahować od tego, co stało się w połowie sierpnia 1920 roku, gdy nad Wisłą za przyczyną Maryi, Królowej Polski stał się cud, bo niemożliwe po ludzku zwycięstwo stało się faktem”.

- Choć biblijne obrazy zmagań dobra ze złem już przestały działać na naszą wyobraźnię, bo sami przez współczesne media staliśmy się swoistymi współuczestnikami przemocy i gwałtów, to jednak patrząc na wniebowziętą Maryję, nie możemy nie mieć nadziei, że życie i prawda zatriumfują – powiedział kaznodzieja.

„Niech Matka Boża Częstochowa błogosławi i ochrania Polskę” - słowami papieża Franciszka abp Depo zakończył swą homilię.

it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 sierpnia 2016