Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

W katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha w Warszawie odprawiono dziś wieczorem centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab, który zachęcał  chrześcijan do czynienia dzieł miłosierdzia wszystkim bliźnim, którzy w dzisiejszym świecie są doświadczani różnorakim cierpieniem. Nabożeństwu z udziałem przedstawicieli chrześcijan różnych wyznań przewodniczył zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Andrzej Gontarek.

Witając zgromadzonych bp Henryk Dąbrowski, proboszcz parafii katedralnej Kościoła Polskokatolickiego wspomniał osoby szczególnie zasłużone dla ekumenii w Polsce, które z powodów zdrowotnych nie mogły przybyć na dzisiejsze spotkanie. Przywołał postaci abp Alfonsa Nossola, arcybiskupa seniora diecezji opolskiej, siostry Marii Krystyny Rottenberg FSK z Lasek, biskupa Zdzisława Trandę z Kościoła Ewangelicko-reformowanego oraz Danutę i Zbigniewa Baszkowskich z Kościoła rzymskokatolickiego. "To świadkowie Pana na drodze do jedności" - podkreślił bp Dąbrowski.

Nabożeństwu przewodniczył bp Andrzej Gontarek, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego. Kazanie wygłosił bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Przypomniał, że w przyszłym roku minie 60 lat od odwołania ekskomunik dzielących chrześcijan Wschodu i Zachodu przez całe drugie tysiąclecie. "Jeśli będziemy promieniować radykalną miłością do Boga, to Pan będzie nas prowadził do jedności, której nam jeszcze brakuje - powiedział bp Bab. - Miłość nie zastąpi rzetelnego dialogu ekumenicznego, ale też nie powinna być ona skazana na jakąś 'ekumeniczną poczekalnię'" - dodał.

Nawiązując do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie bp Bab wskazał, iż niedobrze byłoby, gdyby dziś, po 20 wiekach, chrześcijanie pytali: kto jest naszym bliźnim. Kaznodzieja zachęcał chrześcijan do czynienia dzieł miłosierdzia wszystkim bliźnim, którzy w dzisiejszym świecie są doświadczani różnorakim cierpieniem.

We wspólnej modlitwie o jedność uczestniczyli duchowni i wierni różnych Kościołów chrześcijańskich działających w naszym kraju. Obecny był m.in. bp Andrzej Malicki - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik  Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Kościół rzymskokatolicki reprezentował m.in. Michał Janocha - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostaną przekazane na projekt "Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech", w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.

tk, lk / Warszawa

Komentarze