Warszawa: obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowano Mszę św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego. Po jej zakończeniu odbyła się uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, podczas której wręczono odznaczenia osobom i instytucjom zaangażowanym w upowszechnianie wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ks. Rak zauważył, że ofiary zbrodni byli „bohaterami tamtego czasu i doświadczyli jednej z najbardziej niszczycielskich i nieludzkich tragedii w naszych dziejach”.

Jego zdaniem wciąż trzeba przypominać prawdę o Zbrodni Katyńskiej, bo „aby budować przyszłość, trzeba pielęgnować przeszłość, a także wspominać i pamiętać ludzi, którzy za wolność i niepodległość zapłacili cenę najwyższą”.

– Polecajmy Bożemu Miłosierdziu wszystkie ofiary Katynia. Niech nasza pamięć, jak również nasza modlitwa, zawsze im towarzyszą. Błogosławieni, którzy w Panu umierają, niech odpoczną od swoich trudów, bo idą wraz z nimi ich czyny – wskazywał duchowny.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele środowisk katyńskich, Warszawskiej Rodziny Katyńskiej oraz Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, m.in. z Katowic. Obecny był Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń kombatanckich, żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy Warszawy.

Modlitwę w intencji ofiar odmówili ks. płk Łukasz Godun z prawosławnego ordynariatu polowego oraz ks. ppłk Tomasz Wola z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego. Po zakończeniu Eucharystii duchowni oraz wierni udali się do Kaplicy Katyńskiej, gdzie złożone zostały wieńce i znicze.

Następnie w Sali Tradycji Ordynariatu Polowego odbyła się uroczystość uhonorowania osób zaangażowanych w upowszechnianie wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej.

Komentarze